O „wędrującej Polsce”, czyli armii gen. Władysława Andersa i misiu Wojtku – spotkanie z Robertem Garcarzykiem w naszej szkole

Robert Garcarzyk (pseud. Gustlik), członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „KARPATY” działającej w Mikołowie, spotkał się 29 września br. z uczniami naszej szkoły. Gość podzielił się swoją ogromną wiedzą na temat losów żołnierzy armii generała Andersa, a w szczególności na temat ich udziału w bitwie pod Monte Cassino.

Z pasją opowiedział także historię niedźwiedzia Wojtka, który jest z pewnością najbardziej wyjątkowym kapralem w historii polskiego wojska. - Historia misia Wojtka znajduje się w programie nauczania dzieci w Szkocji i jest tam lepiej znana niż w Polsce – mówił rekonstruktor. - Trzeba to nadrobić. Zaproszony gość zaprezentował też wyposażenie polskiego żołnierza, w tym m.in. chlebak, plecak, umundurowanie i broń.

 

Warto dodać, że Robert Garcarzyk w grudniu 2016 r. został uhonorowany medalem „Pro Patria” za „szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny”. Otrzymał także w 2013 r. II nagrodę w konkursie „Po naszymu, czyli po ślonsku” za monolog o misiu Wojtku. Gratulujemy wiedzy, pasji; życzymy osiągania dalszych sukcesów i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.